top of page
koruyucu

KORUYUCU UYGULAMALAR

Çocuk diş hekimlerinin ilk amacı, diş çürüklerinin oluşmasını engelleyecek  önlemleri almaktır. Bu amaçla uygulanan işlemlere Koruyucu Diş Hekimliği Uygulamaları denir.


Diş çürüğünü önlemeye yönelik koruyucu uygulamalar için de çocuğun ve ailesinin ağız- diş sağlığı ve beslenme konusunda eğitilmesine büyük önem verilmektedir. Koruyucu diş hekimliği uygulamaları arasında yüzeyel flor ve fissür örtücü işlemleri yer almaktadır.

Flor Uygulaması

dij.jpg

Flor, dişlerin çürümesini önleyen, dişlerin yapısını kuvvetlendiren bir elementtir. Dişler ilk sürdükleri zaman diş minesi tam olarak olgunlaşmadığından yeni sürmüş dişler genellikle çürüğe karşı daha dirençsiz ve çürük oluşumuna yatkındırlar. Flor, diş minesini kuvvetlendirerek dişi asit ataklarına karşı korur ve dolayısıyla diş çürüklerinin oluşmasını önlemeye yardımcı olur. Profesyonel yüzeyel flor uygulaması sadece diş hekimleri tarafından uygulanabilen koruyucu bir yöntemdir. Yüzeyel flor, düzenli aralıklar çocuk diş hekimi tarafından uygulanmalıdır.

%C3%A7ojuk_edited.png

Fissür Örtücüler

Çocuk diş hekimlerinin ilk amacı, diş çürüklerinin oluşmasını engelleyecek  önlemleri almaktır. Bu amaçla uygulanan işlemlere Koruyucu Diş Hekimliği Uygulamaları denir.


Diş çürüğünü önlemeye yönelik koruyucu uygulamalar için de çocuğun ve ailesinin ağız- diş sağlığı ve beslenme konusunda eğitilmesine büyük önem verilmektedir. Koruyucu diş hekimliği uygulamaları arasında yüzeyel flor ve fissür örtücü işlemleri yer almaktadır.

KAPLAMALAR:

Halk arasında kaplama olarak bilinen kuron uygulamaları, çok fazla madde kaybı olan, birden fazla yüzeyinde çürük bulunan,kanal tedavisi yapılan ya da yapısal olarak güçsüz olan dişlerde tercih edilen, tüm dişi şapka gibi saran bir uygulamadır.

dijj.jpg

Süt dişlerine uygulanabilir mi?

Süt dişleri için özel üretilen hazır kuronlar vardır.. Dişte gerekli hazırlık yapıldıktan
sonra hem azı hem de kesici dişlere kuron uygulanabilmektedir. Hazır üretim oldukları
ve çeşitli boyut seçenekleri olduğu için herhangi bir ölçü işlemine gerek duyulmadan
kısa süre içinde uygulanabilmektedir.

Avantajları

Kanal tedavisi, amputasyon gibi işlemler görmüş madde kaybı çok olan dişlerde uygulandığında dolguya göre çok daha uzun ömürlüdür. Doğal dişi taklit ettiği için diğer dişlerin kontakt noktaları ile daha uyumludur. Çiğneme sırasında fonksiyon görür. Daha sağlamdır. Doku dostu metallerden üretilmişlerdir. Dişi tümü ile sardıklarından dişin
başka bir yüzeyinden çürümesi, dolgunun düşmesi, kırılması gibi bir sorunla karşılaşılmamaktadır.  Kaplamalar dişlerin üstüne özel bir yapıştırıcı ile yapıştırıldığı için, dişlerin düşme zamanları geldiğinde dişle beraber düşecektir. Ayrıca bir işlem uygulanmasına gerek yoktur.

SÜT VE DAİMİ DİŞ DOLGULARI

SÜT VE DAİMİ DİŞ KANAL TEDAVİLERİ

Daimi dişlerde olduğu gibi süt dişleri çürüdüğünde de belirli bir aşamaya kadar dolgu ile tedavisi mümkün olmaktadır. Küçük çocukları diş tedavisine motive etmek amacıyla süt dişlerine renkli (pembe, mavi yeşil) dolgular uygulanabilmektedir.

Süt dişleri ve daimi dişlerde çürüğün ilerleme durumuna göre kanal tedavisi
yapılabilmektedir. Ayrıca süt dişlerinde kısmi kanal tedavisi olarak nitelendirilebilen tedavi aşaması kanal tedavisine göre daha kısa ve basit olan ‘amputasyon’ tedavisi de uygulanabilir. Tüm bu tedaviler süt dişinin düşmesine ve daimi dişin çıkmasına herhangi
bir engel teşkil etmemektedir.

YER TUTUCULAR

Süt dişlerinin düşmesi gereken zamandan daha erken çekildiği durumlarda diş yapısının
bozulmaması, ileride gelecek olan kalıcı dişlerin düzgün çıkması için çekimden hemen
sonra yer tutucular yapılmalıdır.


Yer tutucular çekilen dişin konumuna, kaç dişin çekildiğine ve çocuğun yaşına göre
hareketli veya sabit olarak tasarlanablir.


Hareketli yer tutucular çocuğun kendisinin yemeklerde çıkartıp bunun dışında taktığı,
temizliği ebeveyn tarafından yapılması gereken yer tutuculardır. Çocukların adaptasyon
kapasitesi oldukça yüksek olduğundan yer tutuculara kolaylıkla alışırlar ve genellikle
rahatlıkla kullanılabilirler. Çocukların tedaviye uyumunu artırmak için yer tutucular
çeşitli renk ve tasarımlarda planlanabilirler.


Sabit yer tutucuların birkaç farklı tipi bulunmaktadır, Dişler üzerine direk olarak özel
yapıştırıcılar ile yapıştırılırlar ve hastanın kendisi tarafından çıkartılamazlar.

p%C4%B1d%C4%B1fed_edited.png

ORTODONTİK APAREYLER

Erken yaşlarda görülen çene bozukluklarının tedavilerinde kullanılan fonksiyonel apareyler, çenenin gelişiminde büyük rol oynar. Fonksiyonel apareylerin temel amacı,

kas kuvvetini kemiğe iletmek ve böylece sağlıklı bir çene formu oluşturmaktır. Böylece çeneler arasındaki büyüme uyumlu hale getirilebilir.


Ayrıca parmak emme, dil itme, ağız solunumu, dudak emme gibi zararlı alışkanlığı olan çocuklarda bu alışkanlıkların iskelet ve diş yapısını bozmaması amacıyla alışkanlık kırıcı apareyler yapılmalıdır.

tel.jpg

ÇOCUK PROTEZLERİ

Süt ve daimi
yer tutucu
ortadontik Aper.
protez

Erken donemde çürük nedeniyle birçok dişin çekildiği veya bazı hastalıklar nedeniyle çocuklarda diş eksilmeleri veya hiç dişlerin olmadığı durumlarda çocuk protezi uygulaması yapılmalıdır. Ancak çocuk diş protezleri, yetişkin protezlerinden farklılık gösterir. Çünkü çocukların beslenmeleri, aktif hayatları ve psikolojileri dikkate alınarak protez uygulaması yapılmalıdır. Özellikle gelişme çağındaki çocuklarda, beslenme sebebiyle gelişimin etkilenmemesi için çocuklara özel protezler, pediatrik diş hekimi tarafından hazırlanır. Ebeveynler açısından dikkat edilmesi gereken, bu protezlerin
çocuğun yaşı ile birlikte değişen çene ölçüsüne göre sürekli yeniden düzenlenmesi gerektiğidir. Bu nedenle de çocuk protezlerinin çocukların anatomik yapısını da çok iyi bilen çocuk diş hekimleri tarafından yapılması önem taşır.

diş.jpg

REVASKÜLARİZASYON

Ağız içine yeni sürmüş ve derin çürüğü bulunan daimi dişlerde henüz kök gelişimi
devam ettiğinden klasik bir kanal tedavisi yapmak mümkün değildir. Bu durumlarda
mutlaka uzman bir çocuk diş hekimi tarafından dişin kanalları dezenfekte edilip özel bir
ilaç konularak hem dişin iyileşmesi hem de gelişiminin devam etmesi amacıyla
uygulanan özel tedaviye revaskülarizasyon tedavisi adı verilmektedir.

REVASKÜLARİZASYON

SEDASYON ALTINDA DİŞ TEDAVİSİ

sedasyon

Diş tedavisini koltukta yaptırması mümkün olmayan çcocuk hastaların, diş hekimi korkusunu aşamayan kişilerin ve engelli bireylerin diş tedavileri sedasyon altında yapılabilmektedir.


Sedasyon; ilaçlar ile hastanın spontan solunumu ve tüm reflekslerinin korunarak, bilinç düzeyinin kontrollü olarak baskılandığı, derinliğin ayarlanabildiği bir uyku hali olarak tanımlanabilir.


İşlem mutlaka ameliyathane koşullarında bir hastane veya merkezde bir çocuk diş doktoru ve anestezi doktoru eşliğinde yapılmalıdır. İşlem günü hastanede çocuk ailesiyle birlikte küçük sürprizlerin bulunduğu özel bir
odaya alınır.

Anne babasının yanında, ağızdan şurup şeklinde çocuğa yatıştırıcı bir ilaç verilerek çocuğun önce rahatlaması sağlanır. İlacın etkisiyle hafif uyku haline geçen çocuk, ameliyathaneye alınır. Bu sayede anne babasından ayrıldığını hissetmez, sonrasında da hatırlamaz. Tüm çürük diş ve koruyucu tedavileri çocuk diş doktoru tarafından tedavi
edildikten hemen sonra çocuk anestezi uzmanı tarafından uyandırılır. Uygulamanın ardından kısa süre içinde ailesinin yanına gelen çocuk, gözlerini açtığında yine anne-babasını yanında bulmuş olur. Böylelikle ailesini hep yanında bilen çocuk, anestezi sonrasında normal hayatına çok kolay geçer ve yarım saat içerisinde taburcu edilir.


İşlem sonrasında gün içinde ağrı kesici kullanılabilir ancak ertesi günden itibaren herhangi bir ilaca gereksinim kalmamaktadır. Okul dönemiyse ertesi gün okula gidebilmektedirler.

 

Aileler genellikle çocuklarının genel anestezi almasından endişe duymaktadırlar. Özellikle değişecek olan süt dişlerinin tedavisi için böyle bir işleme gerek olmadığını düşünen çok sayıda ebeveyn vardır. Ancak süt dişleri 7-8 yaşında değişmeye başlar. Azı dişlerinin değişimi 11-12 yaşında tamamlanmaktadır. Bu yaşa kadar çocukların çürük
dişlerle yaşamaları doğru değildir. Çürük dişler çocuğun hem genel sağlığı hem de ağızve diş sağlığı açısından ciddi risk oluşturmaktadırlar. Ayrıca çürük dişler çocuğun düzenli beslenmesine engel olmakta, gece uykularının düzensiz olmasına ve özellikle ön bölgedeki çürükler psikolojik ve sosyal problemlere neden olabilmektedir. Sedasyon altında diş tedavileri ilk dişlerin çıktığı 1 yaşından itibaren her yaşta gerçekleştirilebilmektedir. Tedavi süresi yapılacak olan işlem sayısına göre değişir. Çok korkan bir çocukta sadece diş muayenesini gerçekleştirmek bazen 1 saate yakın bir zamanı alırken; anestezi altında diş tedavilerini yapmakta deneyimli olan bir çocuk diş hekimi tarafından çürük dişlerin tedavisinden dişleri çürümeye karşı koruyan tüm koruyucu diş tedavilerinin yapılması ortalama olarak 1-2 saat içerisinde gerçekleştirilebilmektedir.


İşlem öncesinde tek yapılması gereken, anne-babaların çocuklarının dişlerini düzenli olarak ve doğru bir yöntemle fırçalamaya başlamalarıdır. Dişetlerinin sağlıksız olması ve fırçalamamaya bağlı olarak dişetlerinde kanama olması diş tedavilerini yaparken süreyi doğrudan etkilemektedir. Çürük dişlerin tedavilerini gerçekleştirmekte en büyük
problem, uzun süre düzenli olarak diş fırçalanmamasına bağlı olarak dişetlerindeki kanamalardır. Dolgu yaparken süreyi doğrudan etkileyen dişeti kanamasının bu şekilde önüne geçilmesi sayesinde diş tedavileri çok daha kolay ve kısa sürede gerçekleştirilmektedir.


İşlem sonrasında da dikkat edilmesi gereken en önemli şey düzenli olarak ve doğru bir yöntemle diş fırçalamasına devam etmekve 4 ayda bir düzenli kontrollere gelmektir. Gerekli durumlarda diş tedavilerinin sedasyon altında yapılmasının en büyük avantajı çürük dişlerin tedavisinden koruyucu uygulamaya kadar tüm işlemler tek seansta
gerçekleşmesi ve bu sayede hem ailenin ve hem de çocuğun tedavi sürecinde yıpranmamasıdır. Özellikle küçük yaştaki çocukların tedavi sırasında yaptıkları ani hareketlerle oluşabilecek yaralanma riskleri de böylelikle ortadan kalkmakta ayrıca diş hekimi fobisi oluşmamaktadır.

bottom of page